
Omgaan met Kinderen en Jongeren met een Autismespectrumstoornis in avondonderwijs
Postgraduaat verbonden aan de Lerarenopleiding
Omgaan met Kinderen en Jongeren met een Autismespectrumstoornis
- Jij hebt minstens een bachelor- of lerarendiploma.
- Je wil sterker staan in je omgang met kinderen of jongeren met autisme.
- Om dit postgraduaat te beginnen, heb je geen ervaring nodig.
- Tijdens de opleiding doorgrond je het gedrag van iemand met autisme.
- Je wordt gevoeliger voor de noden van kinderen en jongeren met autisme.
- Je leert om kritisch te kijken naar je eigen aanpak.
- Je keuzevakken? Autisme en vrije tijd en Autisme op school.
- Je docenten zijn experts in het autismespectrumstoornis (ASS).
- Dit is een tweejarige opleiding met om de twee weken les op dinsdagavond.
- Dit postgraduaat vindt slechts om de twee jaar plaats.

Troeven

Expertise troef
De maximale integratie van kinderen en jongeren met bijzondere noden is een grote maatschappelijke vraag. Dit postgraduaat wapent leerkrachten, ouders, hulpverleners en begeleiders met de nodige expertise in het omgaan met jongeren met ASS.

Handelings- en toekomstgericht
De lesgevers zijn experten en ervaringsdeskundigen in ASS. Ze zorgen voor een stevig inhoudelijk fundament. In begeleidingssessies spelen ze in op je praktijkvragen. Je keuze-onderdeel en eigen invulling van portfolio laten je toe in te zoomen op jouw specifieke setting en interessegebied.
Programma
- Opbouw
- Doelpubliek
- Vakken
- In de praktijk
- Persoonlijke begeleiding
- Toelatingsvoorwaarden
- Inschrijvingsgeld
- Professionele bonus
Opbouw
- Tijdens de opleiding leer je wat de diagnose Autismespectrumstoornis inhoudt.
- We geven je tools om personen met autisme zo breed mogelijk in beeld te brengen en we leren je om verder te kijken dan de gedragingen die het meest zichtbaar zijn.
- Je wordt gevoeliger voor de talenten en noden van kinderen en jongeren met autisme en leert om je aanpak hierop af te stemmen.
- Je leert om kritisch te kijken naar je eigen aanpak en bij te sturen waar nodig.
- Je wordt uitgedaagd om je te blijven verdiepen in het thema.
Doelpubliek
- We richten ons tot leerkrachten, begeleiders, ouders, hulpverleners, … die meer expertise willen verwerven in het omgaan met kinderen en jongeren met autismespectrumstoornis (ASS).
- Voorwaarde: je bent in het bezit van een bachelordiploma en/of een specifiek lerarendiploma
- Ervaring hebben met een persoon met ASS is geen vereiste bij aanvang van het postgraduaat
Vakken
Voor meer details en vakinhouden kan je terecht in de volledige programmagids.
In de praktijk
- Onze lesgevers zijn experten en ervaringsdeskundigen in ASS. Tijdens de lezingen zorgen zij voor een stevig inhoudelijk fundament. Van bij het begin spelen zij via de begeleidingssessies maximaal in op jouw praktijkvragen. Ook in het keuze-opleidingsonderdeel en via de eigen invulling van het portfolio kun je aansluiten bij jouw specifieke setting en interessegebied. Zo leer je gaandeweg handelings- en toekomstgericht om te gaan met deze kinderen en jongeren met ASS.
- De opleiding bestaat uit 5 opleidingsonderdelen, verspreid over 2 academiejaren.
- Lessen gaan telkens door om de 2 weken op dinsdagavond van 18.30u tot 21.30u (lezing) of van 19u tot 21u (begeleidingssessie).
De eerste inhoudelijke les start op dinsdag 3 oktober 2023 (18.30 tot 20.30 uur). - We starten met een onthaalavond op dinsdag 19 september 2023 om 18.30u.
In september 2023 start een nieuwe cyclus van het postgraduaat (2023-2025) en is inschrijven mogelijk. In september 2024 zal het echter niet mogelijk zijn om in te stappen in de opleiding, omdat dan enkel deel 2 georganiseerd wordt.
Persoonlijke begeleiding
Om dit postgraduaat te beginnen, heb je geen ervaring nodig. In het tweede academiejaar verwachten we wel dat studenten ervaring opdoen. Dit kan in de eigen werk- of privésetting. Studenten die dat wensen, kunnen in hun zoektocht naar praktijkervaring ook ondersteund worden vanuit de opleiding.
Toelatingsvoorwaarden
- Je bent in het bezit van een graduaats-, bachelor- of masterdiploma en/of een specifiek lerarendiploma.
- Ervaring hebben met een persoon met ASS is geen vereiste bij aanvang van het postgraduaat.
Inschrijvingsgeld
Voor het postgraduaat Omgaan met kinderen en jongeren met een autismespectrumstoornis bedraagt het studiegeld €1160. Het volledige postgraduaat omvat 20 studiepunten en loopt gedurende twee academiejaren.
- 2023-2024: studenten schrijven in voor 9 studiepunten en betalen 522 euro studiegeld (9 stpn x 58 euro)
- 2024-2025: studenten schrijven in voor de resterende 11 studiepunten en betalen 638 euro studiegeld (11 stpn x 58 euro)
De opleiding komt in aanmerking voor het Vlaams Opleidingsverlof.
Betalen via de KMO-portefeuille is mogelijk; het erkenningsnummer is DV.O 102068.Bij stopzetting van een postgraduaatsopleiding wordt het studiegeld niet terugbetaald.
Professionele bonus
- Na het succesvol volbrengen van de opleiding ontvang je als deelnemer een getuigschrift 'Omgaan met kinderen en jongeren met autismespectrumstoornissen'.
- Ook krijg je als student de kans om een netwerk op te bouwen en vorm je een professionele leergemeenschap.
- De opleiding komt in aanmerking voor het Vlaams Opleidingsverlof.